Türkiye cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ateşkesi desteklemek istiyor.

Türkiye cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan , Suriye’nin rejim kontrolü dışındaki son cebinin geleceğini tartıştıkları pandemiden bu yana ilk yüz yüze görüşmeleri için Rus mevkidaşı Vladimir Putin ile bir araya geldi .

Liderler, Erdoğan’ın Beşar Esad ve Rus müttefikleri tarafından kuzeydeki Türk destekli savaşçılara yönelik yıpratıcı saldırıyı sona erdiren Mart 2020 ateşkes anlaşmasını desteklemeye çalıştığı Çarşamba günkü zirve için Rusya’nın Karadeniz tatil beldesi Soçi’de bir araya geldi. -batı Suriye. Geçen yılki çatışmalar Ankara ve Moskova’yı doğrudan karşı karşıya getirdi ve halihazırda yaklaşık 4 milyon Suriyeliye ev sahipliği yapan Türkiye’yi yeni bir mülteci dalgasıyla tehdit etti.


Kara mevzilerinin büyük bir kısmı çıkmaza girmiş olsa da, ateşkes son 18 ayda defalarca bozuldu ve Haziran ayından bu yana rejimin hava saldırıları ve bombardımanlarında önemli bir artış yaşandı. Bu haftaki zirve öncesinde, İdlib bölgesindeki ilk müdahale ekipleri, Suriye hava kuvvetleri bombalamalarının yeniden yoğunlaştığını ve Türk ordusunun caydırıcı olarak bölgeye fazladan asker yerleştirdiğini söyledi.

Suriye konusunda birlikte attığımız adımlar büyük önem taşıyor. Oradaki barış Türkiye-Rusya ilişkilerine bağlıdır” dedi.

Açılış konuşmasında sadece Suriye’ye atıfta bulunan Putin, “Türkiye ile müzakerelerin bazen zor olduğunu” ancak iki ülkenin “her iki taraf için de faydalı olan tavizleri nasıl bulacağını” öğrendiğini söyledi.

Bölgesel güçler arasındaki ilişki garip, ancak iki ülke son yıllarda batı ile hem Moskova’da hem de Ankara’da artan gerilimler nedeniyle daha da yakınlaştı. Ortadoğu ve Kafkasya’daki savaşlarda karşıt tarafları desteklerken, Türkiye ve Rusya güçlü ticaret ve enerji bağlantılarına sahiptir ve her yıl Türkiye’yi ziyaret eden milyonlarca Rus turist, mücadele eden Türk ekonomisi için önemli bir döviz kaynağı oluşturmaktadır.

Türkiye’nin ayrıca Çarşamba günü , sınırındaki batı destekli Suriye Kürt güçlerinin çekilmesi için Rusya’nın yardımı için baskı yaptığı ve geçen hafta daha fazla Rus yapımı askeri donanım edinmeye açık olduğunun sinyalini verdiği anlaşılıyor. Ankara’nın 2019 yılında Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi teslimi NATO müttefiklerini alarma geçirdi, ABD yaptırımlarını tetikledi ve Türkiye’nin F-35 savaş uçağı programından çıkarılmasına yol açtı.

İki liderin temkinli ama yapıcı tavrı, en azından kısa vadede kuzeybatı Suriye’deki şiddeti durdurmaya ve radikal grupları etkisiz hale getirmek için birlikte çalışmaya istekli olduklarını gösteriyor. teslim edemedi.

Ancak İdlib ilindeki ve çevresindeki kırsal kesimdeki siviller için, Karadeniz kıyılarında yabancı liderler tarafından verilen uzlaşmalar, Esad’ın yıpratma savaşının günlük etkisinden ayrılıyor.

Bölgenin tahmini 3,5 milyonluk nüfusunun yaklaşık dörtte üçü Suriye’nin diğer bölgelerindeki çatışmalardan kaçmak için kuzeybatıya kaçtı: aşırı dinci gruplar ve rejim arasında sıkışıp kalan yaşam koşulları korkunç ve geçen yılki çöküşten bu yana daha da kötüleşti. Suriye para birimi ve Covid-19’un ortaya çıkışı.

Kuzeybatı aynı zamanda halihazırda mücadele eden sağlık sisteminin sınırlarını zorlayan ölümcül ikinci bir virüs dalgasının pençesinde.

Bunalmış hastaneler üzerindeki baskıyı hafifletmek için koronavirüs hastalarına evde bakım sağlamaya çalışan bir sağlık ekibine liderlik eden Dr Moustafa Aleado, “Bölgede sadece 157 ventilatörümüz var ve her gün 2.000’den fazla vakamız var” dedi.

“DSÖ [Dünya Sağlık Örgütü] ve diğer bağışçılar bu yeni dalgaya hiç yanıt vermediler… Şimdiye kadar sadece 158.000 doz aşı aldık ve Delta varyantı herkese, sadece yaşlılara değil, gençlere ve çocuklara saldırıyor. Acilen daha fazla aşıya ihtiyacımız var” dedi.

Ön cephedeki Shenan köyünde bir sivil hizmet gönüllüsü olan Amina al-Besh, Covid-19’un savaşın neden olduğu zaten acil olan insani krizi daha da kötüleştirdiğini söyledi.

İnsanlar virüsten korkuyor ama Esad bombalarından daha çok korkuyorlar. Güney İdlib’de burada kalan ve kaçmayan aileler, paraları yetmediği için. İnsanlar yıllarca süren bombalamalardan ve yerinden edilmelerden yoruldu ve Esad ilerlerse kaçmak zorunda kalacaklarından ve kendilerini bir çadıra kapatacaklarından korkuyorlar.”

Suriye’nin 10 yıllık iç savaşı yüz binlerce insanın ölümüne ve savaş öncesi nüfusun yarısından fazlasının yerinden olmasına neden oldu.

Yine de önemli askeri faaliyetler artık kuzeybatıyla sınırlı ve Esad sıkı bir şekilde kontrol altındayken, Şam’ın bazı komşuları – Lübnan, Ürdün, Mısır ve Körfez monarşileri dahil – şimdi Suriye rejiminin rehabilitasyonu için baskı yapıyor gibi görünüyor .

Suriye Kampanyası kıdemli iletişim yetkilisi Ranim Ahmed şunları söyledi: “Rusya’nın Kovid-19 dalgasının ortasında ateşkesi ihlal ederek saldırılarını artırması, Suriye’nin kuzeybatısındaki siviller ve sağlık çalışanları için felaket oldu. Uluslararası toplum, evlerde, kamplarda, okullarda ve hastanelerde çocuklar ve ilk müdahale ekipleri de dahil olmak üzere sivillere yönelik bu vahşi saldırıları durdurması için Rusya’ya baskı yapmalıdır. Türkiye ve Rusya bugün bir araya gelirken, bölge sakinlerine çok ihtiyaç duyulan bir soluklanma sağlayan ateşkesi yeniden sağlamaları gerekiyor.”

putin erdoğan suriye haritası,
putin suriye açıklaması,
putin erdoğan görüşmesi,
putin suriye,
putin erdoğan karşılaştırması,
son dakika putin erdoğan görüşmesi,
putin erdoğan zirvesi,
putin erdoğan’ı düşürdü,

Oyver
[Toplam: 0 Average: 0]

By admin