4 Sığır eti ruloları.
domuz pastırması, yağ
2 büyük soğanlar)
2 Kavanozdan kornişon(lar) (Spreewald)
½ küçük havuçlar)
hardal
Kırmızı biber tozu, tatlı
limon suyu
tuz ve biber
Defne yaprağı
Su
Mercanköşk, kurutulmuş
Kereviz, kurutulmuş
margarin                 
     HAZIRLIK

Sığır eti rulolarını kurulayın, gerekirse iyice dövün ve tuz, karabiber ve hardal serpin. Daha sonra yağlı pastırmayı olabildiğince soğuk, çok ince şeritler halinde kesin, kornişonları ve soğanı da şeritler halinde kesin ve bunu ruloların üzerine dolgu olarak koyun ve beyaz sicim ile sarın. Rulo ruloları tatlı kırmızı biber serpin ve eski bir demir tencerede margarinde kızartın.

Ardından ikinci soğanı ince kıyılmış havuçla kızartın ve damak zevkinize göre bir tutam domates salçası da kullanabilirsiniz. Güzel ve güçlü olmalı ve sonra suyla doldurabilirsiniz.

Et suyunu baharatlamak için defne yaprağı, bir tutam mercanköşk (tadını alamamanız gerekir), tuz ve kurutulmuş, öğütülmüş kereviz yapraklarını ekleyin, ama ondan da çok fazla değil.

Şimdi ruloları kaynatın ve yumuşak olana kadar yaklaşık 1 1/2 saat ila 2 saat arasında kısık ateşte pişirin. Son olarak, servis yapmadan hemen önce, toz biberi ve birkaç sıkma limonu ekleyin.

Sos koyulaştırıcı ile her şeyi koyulaştırabilirsiniz, ancak soğanın büyük olması nedeniyle buna gerek yoktur.

Benim Thüringen köftelerim ve kırmızı lahana garnitür olarak harikadır. Bu bir tatil yemeğidir ve çok zaman alır. Yine de, afiyet olsun ve denenmiş ve test edilmiş olanı yeniden pişirirken iyi eğlenceler.

Oyver
[Toplam: 0 Average: 0]

By admin