İşte kısırlık uzmanı Danışmanı, NOVA IVF doğurganlığı, Pune Dr. Bharati Dhorepatil tarafından bastırılan bazı yumurtlama mitleri.

Efsane 1: Yumurtlama 14. günde gerçekleşir

Gerçek: Yumurtlama döngüsü üç aşamada gerçekleşir: foliküler faz, yumurtlama ve luteal faz. Foliküler fazda, adet kanaması ve ayrıca yumurtaları içeren foliküllerin büyümesi gerçekleşir. Daha sonra yumurtalar olgunlaşmaya başlar ve yumurtlama aşamasına gelir. Yumurtlamadan sonra, yırtılan folikül korpus luteum haline gelir ve progesteron üreterek kişinin rahmini implantasyon için hazırlar. 

Her kadının adet döngüsü farklıdır. Yumurtlama her kadın için mutlaka 14. günde gerçekleşmez. Yumurtlama, olgunlaşan yumurtalar belirli bir gelişim durumuna ulaştığında ve östrojen ürettiğinde görülür. Aslında, çeşitli araştırmalar birçok kadının 17. günde yumurtladığını öne sürdü. Ayrıca, her döngüde sadece bir yumurta yumurtlanır ve yumurtalıklar döngüden döngüye değişir. Bu nedenle, yumurtlama ile ilgili herhangi bir şüpheniz olması durumunda uzmanınıza danışın.

Efsane 2: Yumurtlama Günü takvim veya bir uygulama aracılığıyla tahmin edilebilir

Gerçek: Takvimlerin veya uygulamaların yumurtlama gününü tahmin edebileceği iddia ediliyor. Ancak araştırmaya göre, yumurtlama günü herhangi bir döngü uzunluğuna göre değişir ve döngü uzunluğu bilgisini kullanan takvimlerin ve uygulamaların doğru bir yumurtlama tahmini vermesi mümkün değildir. Bu nedenle yumurtlamaya yol açan foliküler faz kadından kadına ve döngüden döngüye farklılık gösterir. 

Efsane 3: Yumurtlama sırasında muazzam bir ağrı olacak

Gerçek: Bu hiç de doğru değil. Yumurtlama ağrısızdır. Yumurtlamadan hemen önce bel veya karın bölgesinde rahatsızlık hissedebilecek sadece birkaç kadın vardır. Ancak, şiddetli ağrının bildirildiği hiçbir vaka yoktur.

Efsane 4: Düzensiz bir döngü, kişinin daha az doğurgan olduğunu gösterir

Gerçek: Düzensiz adet döngüsü varsa doğurganlık penceresini tahmin etmek zor olacaktır. Ancak bu, birinin daha az doğurgan olduğu anlamına gelmez. Bazı durumlarda, düzensiz dönemler, kişinin doğurganlığına zarar verebilecek altta yatan bir tıbbi durum olduğunu gösterebilir.

içerik ile Alakalı Aram Terimleri

hamile kalmak için ne yapmalıyımi,
hamile kalmak için kullanılan ilaçlari,
hamile kalmak için taktikleri,
hamile kalmak istiyorumi,
hamile kalmak adet dönemi,
anında hamile kalmaki,
hamile kalmak bitkileri,
hamile kalmak bitkisel kürleri,
hamile kalmak bu kadar kolay mı,
hamile kalmak bilgileri,
hamile kalmak ıstiyorumi,
hamile kalma ihtimali nediri,

Oyver
[Toplam: 0 Average: 0]

By admin