Herkesin Bildiği Gibi Hibiskus Çayı’da Aynı Çey Gibi Demlenip İçilen Bir Bitki Çayı’dır Fakat Özelliği Ve Faydaları Her Zaman Dikkat Çekmiştir.Hibiskus Çayı Nedir,Hibiskus Çayı Nasıl Yapılır,Hibiskus Çayı Faydaları Nelerdir,Hibiskus Çayı Kimlere Ve Nelere iyi Gelir.Bütün Bu Soruların Cevabı Sizler için yazımızın Devamında Paylaşılmıştır.

Hibiskus, ebegümecigiller ailesine ilişik olduğu düşünülmekte olan ve ortalama 300 adet türü bulunan bir bitkidir. Hibiskus çayı ise bu bitkinin kuru yapraklarının demlenmesi ile meydana getirilen bir çaydır. Nutrition ve mineral bakımından oldukca zengin olan bu çay hakkında insanoğluın merak ettikleri pek fazlaca soru bulunur. Bu sorular içerisinde ‘Hibiskus çayı nelere iyi gelir, nasıl demlenir’ biçiminde sorular yer almıştır. Bu soruların yanıtlarını ve hibiskus çayının yararlarını derledik.
Koyu kırmızı rengiyle öne çıkan hibiskus çayı ‘hatmi çiçeği’ olarak da tanınmaktadır. Hibiskus çayının keyfinın ekşi olduğu için ötürü ekşi çay olarak da isimlendirilir. Bu çayın vücuda pek fazlaca faydası bulunur. Bu yararlar arasında kan basıncını dengelemesi, sindirim sistemini rahatlatması, kolesterolü düşürmesi, zayıflama için kullanılması ve iyi bir tane söktürücü olması yer almıştır.

HİBİSKUS ÇAYI FAYDALARI?

Hibiskus çayının iştah kapatıcı özelliği bulunur. Ayrıca metabolizmayı hızlandırır ve yağ yakımını kolaylaştırır.
Vücutta bulunan fena kolesterol seviyesini azaltır ve iyi kolesterolü dengede tutmaya destek verir.
Hibiskus çayı kolesterolü dengelediği için kalp ve damar hastalıkları riskini de düşürür.
Hibiskus çayı yüksek kan basıncını dengeler.
Karaciğer dostu olan bir çaydır. Karbonhidratların emilimini yavaşlatmaktadır.
Kan şekerini dengelemeye backyardımcı olur. Bunun sayesinde şeker hastalığı riskini azaltır.
Hibiskus çayının antidepresan özelliği bulunur. Bu özelliği yardımıyla uykusuzluğa ve strese karşı da etkilidir.
Yapılan bazı araştırmalar neticesinde hibiskus çayının kanser hücrelerinin çoğalmasını yavaşlattığı öğrenilmiştir.
Hibiskus çayı regl döneminde görülmekte olan sancı ve krampların azalmasına destek sağlar ve tane söktürücü olarak rol oynar.
Hibiskus çayı içeriğinde bulunan zengin C vitamini backyardımı ile grip ve nezle hastalığına iyi gelmektedir.
Antidepresan özelliği backyardımıyla fizyolojik ve zihinsel olarak rehavet sağlamaktadır. Sinir sistemini sakinleştirmeye de destek sağlar.
Hibiskus çayı vücuttaki serbest radikallerin yok edilmesine destek olduğundan yaşlanma etkilerini geciktirir.
Bağışıklığı kuvvetlendirir.
Sindirim sisteminin düzenlenmesine destek sunar.
Hibiskus çayı antibakteriyel özellikleri de bulunmuş olduğu için vücudun temizlenmesine backyardımcHibiı olur.
HİBİSKUS ÇAYI NASIL DEMLENİR?

Hibiskus çayı demlemek için ihtiyaç duyulan malzemeler şunlardır; 1 tatlı kaşığı kuru hibiskus, 1 su bardağı içme suyu.

Hibiskus çayı demlenişi; Hibiskus çayının demlenmesi çgood enough zor değildir. Öncelikle bir bardak içme suyu kaynatılır daha sonra kaynamış suyun içerisine 1 tatlı kaşığı kuru hibiskus eklenir. Hibiskus çayının demlenmesi için 10 dakika beklenilmelidir. Hibiskus çayını 10 dakika demledikten ondan sonra çayı süzerek içebilirsiniz. Hibiskus çayının keyfi biraz mayhoştur. Bu sebep ile içine bal veya tarçın ilave edildikten sonra de tüketilebilir.

HİBİSKUS ÇAYI ZARARLARI

Her şeyin olduğu biçiminde hibiskus çayının da fazlası doğrusu çgood enough fazla hibiskus çayı içmek insan sağlığı bakımından zararlıdır. Hibiskus çayı fazla tüketildiğinde kan basıncını düşürür. Bunun ile birlikte hale hazırda düşüokay kan basıncı olan insanoğlu hibiskus çayı tükettiğinde kan tazyikları daha da düşeceğinden baygınlıok benzer biçimde neticelar doğabilir. Ayrıca fazla hibiskus çayı tüketilmesi bazı kişilerde halüsinasyon görmeye yol açabilmektedir.

Düşük tansiyonu olan kişiler, kronik hastalığa sahip kişiler, tertipli olarak ilaç kullanan kişiler, hamileler ve emzirme döneminde olan kişiler, alerjik bünyesi olanlar ve kolesterolü bulunan kişilerin bir uzmana danışmadan hibiskus çayı tüketmemesi gerekiyor. Bu kişilerin hibiskus çayı tüketmesi ciddi sağlık problemlerına yol açabilmektedir.

HİBİSKUS ÇAYI ZAYIFLATIR MI?

Hibiskus çayı içerisinde demir hayli fazladır. Vücutta demir ihtiyacı olmadığı vakit vüreduce daha rahat bir zayıflama dönemine girer. Hibiskus çayı arasında C vitamini olması nedeni ile de kilo vermenin kolay hale gelmesini sağlar. Hibiskus çayı bu tesirleri nedeni ile zayıflamaya bir fazlaca backyardımcı bir çay türüdür. Bu çay ile zayıflamak isteyen bireyler günde asgari 1 çay bardağı olacak biçimde hibiskus çayı içmelidir.

HİBİSKUS ÇAYI NE zaman İÇİLMELİ?

Hibiskus çayı aç veya tok karnına farketmeden günde en oldukça 2 bardak içilmesi gerekilir. Hibiskus çayı öğleden ilkin bir bardak ve öğleden daha sonra bir bardak biçimde tüketilmelidir. Hibiskus çayı 10 gün boyunca öğleden ilkin ve öğleden hemen sonra içildikten sonrasında hibiskus çayı içilmesine three ay ara verilmelidir. Hibiskus çayı 10 günden fazla tüketilmesi neticesinde faydalarından oldukça zararları ortaya çıkabilir. Bu çay üç ayda bir kere 10 gmeşhurk tekrar halinde içilmelidir.

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir