bogaz foto dha 16 9 1636288768 880x495 1
9 / 100

2-3 gündür İstanbul,Çanakkale boğazındaki sisin etkisinde kalan boğazdaki yük gemileri merakla geçiş izni bekleyişini sürdürüyor. Bölgedeki girişlerde gemi trafiğı oluşurken gemilerin iç içe olmaları kaza riskini artırmakla etraftaki yük gemilerininde endişesini artırıyor.Boğazda trafiğin oluşması ve gemi yığılmaları oluşurken gecikmenin bedelinn milyonlarca  dolar olduğu gözler önüne seriliyor. Son zamanlarda Marmara Bölgesini etkisi altına alan sis deniz trafiğini de olumsuz etkiledi. İstanbul Boğazı’nda sis gün geçtikçe daha da çok etkisini artırıyor. Sisten ötürü boğazın transit gemi trafiğine yaklaşık 11 saattir durdurulması nedeniyle vakit vakit ticari gemilerin ulaşımında trafikte aksamalar yaşandı.

wbIb3yRCBECRbzhk4agK2g
“GEMİLERİN 1GÜNLÜK 120BİN DOLARLIK MALİYETİ BULUNUYOR”

Ortalama bir gemi boğazdan geçiş için 14 saat beklerken sis nedeniyle bu süre daha da uzayabiliyor. Sevkiyatta yaşanan akşamalar nedeniyle Dünya ticaretinde milyonlarca dolar zarar olduğu tahmin ediliyor.

Karadeniz’den yada Marmara Denizinden gelerek boğazdan geçmek isteyen gemiler Marmara Denizi bölgesinde Ahırkapı açıklarından yoğunluk oluştururken Karadeniz tarafından gelen gemilerde Kumköy açıklarında yoğunluğa neden oldu.

İstanbul Boğazı girişlerinde geçiş için bekleyen yüzlerce gemi havadan görüntülenirken Gemi radar sisteminde de boğazların giriş çıkışlarında geçiş için bekleyen çok sayıda geminin olduğu gözlendi.

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir