erdogan g20 roma
14 / 100

Koronavirüs pandemisinin başlamasından bu yana ilk yüz yüze zirve, küresel ekonomik toparlanmayı, artan enerji maliyetlerini ve tedarik zinciri sorunlarını ele alacak. Hafta sonu görüşmelere büyük protestolar eşlik edecek.

Cuma günü, önde gelen ve gelişmekte olan ekonomilerden 20’li Grup’un (G20) maliye ve sağlık bakanları , önümüzdeki sekiz ay içinde dünya nüfusunun %70’inin COVID-19’a karşı aşılanması çağrısında bulundu.

Roma’daki maliye bakanlarının yüz yüze toplantısı öncesinde – sağlık bakanlarının video bağlantısıyla katılmasıyla – delegeler pandemi ile daha iyi mücadele etmek ve ekonomik toparlanmayı başlatmak için bir görev gücü oluşturulduğunu duyurdular.

“2022’nin sonuna kadar tüm ülkelerde nüfusun en az %40’ını ve 2022’nin ortasına kadar %70’ini aşılamak şeklindeki küresel hedeflere doğru ilerlemeye yardımcı olmak için aşı ve temel tıbbi ürünlerin arzını artırmaya yardımcı olacak adımlar atacağız. G20 bakanları bir bildiride, “gelişmekte olan ülkelerdeki girdileri ve ilgili arz ve finansman kısıtlamalarını ortadan kaldırır.” Dedi.

thumbs b c 1a8581620b7704662306fdace7cb90b1

Almanya Maliye Bakanı ve olası bir sonraki şansölye Olaf Scholz, pandeminin “küresel yanıtlar da gerektiren küresel bir kriz” olduğunu söylerken, Fransız mevkidaşı Bruno Le Maire, gelişmekte olan ve gelişmiş ülkeler arasında artan aşı farklılığının “ülkeler için büyük bir stratejik risk” olduğu konusunda uyardı. dünyanın geri kalanı.”

Cuma günkü maliye ve sağlık bakanları toplantısı, 30-31 Ekim’de yapılacak liderler zirvesinden bir gün önce gerçekleşti.

Amerika Birleşik Devletleri, Çin, Hindistan ve Almanya gibi ülkeleri içeren G20 bloğu, dünya nüfusunun yaklaşık %60’ını ve küresel ekonomik çıktının %80’inden fazlasını oluşturuyor.

Zirve, liderlerin iki yıl aradan sonra ilk yüz yüze görüşmesi olacak. Ancak ev sahibi İtalya’yı hayal kırıklığına uğratan Çin, Japonya, Meksika, Rusya ve Suudi Arabistan liderleri toplantıya katılmayı reddetti.

Yine de Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in tartışmaları bir video bağlantısı aracılığıyla takip etmesi bekleniyor.

G20 gündeminde başka neler var?

Bakanların, pandemi ve sonuçlarının yanı sıra, küresel ekonomik toparlanmayı hızlandırma, yükselen enerji fiyatlarını ve dünya çapında bir dizi kilit sektörü etkileyen tedarik zinciri sıkıntılarını ele alma çabalarını tartışmaları bekleniyor .

G20 liderleri, büyük şirketler için bu ayın başlarında kesinleşen bir anlaşma olan %15’lik minimum küresel vergi oranını da imzalayacak .

Ayrıca, Pazar günü başlayacak olan İskoçya’daki Birleşmiş Milletler COP26 iklim zirvesinden birkaç gün önce yapılacak olan zirvede iklim önemli bir tartışma konusu olacak.

2021 Ekim2 AA 25978977
Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, G20 Liderler Zirvesi’ndeki aile fotoğrafı çekimine katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, aile fotoğrafı çekimi sırasında ABD Başkanı Joe Biden ile selamlaştı. ( TCCB / Murat Çetinmühürdar – Anadolu Ajansı )

Güvensizlik iklim başarısı şansını zedeliyor

Görüşmeler için Roma’da bulunan BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, G20 liderlerini gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler arasındaki “tehlikeli güvensizlik seviyelerini” aşmaya ve “iklim felaketinden” kaçınmaya davet etti.

Pan Afrika İklim Adalet İttifakı İcra Direktörü Michael Mwenda Cuma günü DW’ye, varlıklı ulusların [Afrika’daki] toplulukların iklim değişikliğine karşı direnç oluşturmasını ve ardından iklim değişikliğine uyum sağlamasını sağlamak için “yeterli kaynak ayırmanın … hayati” olduğunu söyledi. onun etkileri.”

Mwenda, “İklim krizini ele alacak para olmadığı için değil” dedi. “COVID-19’a bakın. Sanayileşmiş ülkeleri etkilediği için rekor bir süre içinde aşı geliştirme ve hatta yeniden inşa için muazzam kaynaklar sağlayabildiler.”

Afgan kadınlarının güvenliğini sağlamak için çağrı

Kaotik ABD’nin çekilmesinden sonra Afganistan’daki durum  savaştan tahrip olmuş bir ülkeden de ABD Başkanı Joe Biden, G20 toplama aralarında Avrupa liderleri karşılayan özellikle, tartışmaya gelebilir.

Zirve öncesinde, kadın siyasi liderlerden oluşan küresel bir ağ olan Kadın Siyasi Liderler, G20 liderlerini Afgan kadın liderlerin güvenliğini ve güvenliğini sağlamaya çağıran bir bildiri yayınladı.

“Afgan kadın politikacılar sadece katılımdan dışlanmakla kalmıyor, aynı zamanda tehdit ve şiddete de maruz kalıyorlar” denildi.

Organ, G20’nin çatışmalı ülkede kadın haklarının durumunu izlemek ve Taliban’ı sorumlu ve sorumlu tutmak için bir mekanizma kurması gerektiğini vurguladı.

Roma’da planlanan protestolar

Protestocular, G20 toplantıları sırasında Roma’da birden fazla miting planladılar. Cuma günü çoğunlukla genç öğrencilerden oluşan bir gösteri düzenleniyor. 

Roma’da bulunan DW muhabiri Marina Strauss, konuştuğu öğrencilerin G20 liderlerinin nihayet iklim eylemini hızlandırmasını ve daha iddialı hedeflere sahip olmasını istediğini söyledi.

Cuma günkü yürüyüşün Cumartesi için planlanan çok daha büyük protestolar için sadece bir başlangıç ​​olduğunu da sözlerine ekledi.

içerik Arama Terimleri

g20 erdoğan konuşması,
erdoğan g20 zirvesi konuşması,
erdoğan g20 zirvesi,
g20 erdogan macron,
g20 tayyip erdoğan konuşması,
emine erdoğan g20,
erdoğan g20 konuşması,
erdoğan g20,
g20 zirvesi erdoğan’ın konuşması,
erdoğan g20 konuşması video,

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir