Bundan 50 yıl önce Marmara’da görülmüştü Orkinos Balığı haberlere konu olan orkinos denizin diplerinde yeniden cirit atmaya başladı. Zıpkınla körfezin derinliklerinde yüzen balıkçı esnaflar, karşılarında orkinos görünce şaşkınlıklarını gizleyemedi.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı açıklama ise, körfezin korunması ve deniz canlılarının popülasyonunun artırılmasına yönelik çalışmalar yapılıyor. Marmara Denizi’nde ortaya çıkan müsilajın (deniz salyası) ardından harekete geçen Büyükşehir Belediyesi, körfezin temizlenmesi için tedbir aldırmıştı.

1.240 Balık Avlandı 2.Gün’de

Anadolu Ajansın’da yer tutan habere göre gösterilen faaliyetler sayesinde İzmit Körfezi, çok sayıda ve farklı cinste balığa ev sahipliği yapıyor. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Gölcük Belediyesi ve Kocaeli Deniz Ticaret Odası’nın ortak desteğiyle geçen hafta düzenlenen 4. Uluslararası Balık Yakalama Yarışması’nda iki günde 1240 balık avlandığı görülmüştü.

AYRIMLI TÜRDE ÇOK BALIK GÖRÜLDÜ

Bu balıklar arasında izmarit, lapin, hani, istavrit, ispari, kırlangıç, öksüz, dil, gelincik, barbun, eşkina, mezgit, iskorpit ve vatoz gibi farklı nesilden türler yer alıyor.

YILLAR ÖNCE GÖRÜLMÜŞTÜ

En son yaklaşık 50 yıl önce İzmit Körfezi’nde görülen ve haberlere konu olan orkinos da denizin derinliklerinde yeniden dolaşmaya başladı. Zıpkınla körfezin derinliklerine dalan balıkçılar, karşılarında orkinos görünce şaşkınlık yaşadı.

Oyver
[Toplam: 0 Average: 0]

By admin