Geçen yılın temmuz ayında vefat eden Seyfi Dursunoğlu nam-ı öbür Huysuz Virjin, vefatından evvel hazırlattığı vasiyetname ile servetini Çağdaş Ömrü Destekleme Derneği’ne (ÇYDD) bırakmış, mirastan hisse isteyen yeğenleri Cemal Erhan Saydam ile Cihan Saydam ‘vasiyetnamenin iptali’ için mahkemeye başvurmuştu.

Bunun üzerine ÇYDD de tereke tespit davası açmıştı. Sanatkarın noterde vasiyetname hazırlattığı sırada yanında olan 60 yıllık dostu Garabet Baltaoğlu davada şahit olarak yer aldı. Lakin yeğenler, Baltaoğlu’nun akli istikrarının yerinde olup olmadığının araştırılmasını talep etti.

Son duruşmada mahkeme, Baltaoğlu’nun o devir kullandığı ilaçların ve hastane kayıtlarının incelenmesi için belgeyi İsimli Tıp Kurumu’na gönderdi.

“HALİ VAKTİ YERİNDE BEŞERLER DİLENCİLİK YAPIYOR”

Davayla ilgili birinci kere Hürriyet’e konuşan Garabet Baltaoğlu, davacı yeğenleri vefasızlıkla suçlayarak şunları söyledi: “Seyfi Beyefendi abim üzereydi, ben de onun sağ koluydum. Her yerde yanındaydım. Her pazar ona giderdim, yardımcıları izindeyken yalnız kalmasın diye. Yeğenlerinden bir tek Güliz Hanım’la görüşürdü.”

“Diğerleri, ona dava açanlar, Seyfi Bey’i ne görmüştür ne de bir bardak su ikram etmişlerdir. Seyfi Beyefendi bir gün antika eşyalarının fotoğrafını çektirdi, ‘Onları Güliz’e vereceğim. Konutu de Çağdaş Hayatı Destekleme Derneği’ne bağışlıyorum’ dedi.”

“‘Hayırlısı olsun’ dedim. Otomobilini da yardımcısına bıraktı. O vasiyete diğer bir ahbabımızla şahit oldum. Daha sonra canlı şahitlik istenince gidip noterde şahitlik yaptım. Yeğenlerinin Seyfi Bey’e yararları olmadığı üzere ziyanları var, yazık. Hiçbir hakları yokken bu parayı istiyorlar. Bir bayramda, bir yılbaşında tebrik bile etmediler. Dilencilik yapıyorlar. Halbuki hali vakti yerinde beşerler.”

“BUNAMAK ZORUNDA MIYIM?”

Garabet Baltaoğlu, “akli istikrarının yerinde olmadığını” tez eden iki yeğene reaksiyon gösterdi: “Hiç görmediğim, tanımadığım beşerler benim için nasıl bunu söyleyebilir? Ben hayatımda ilaç kullanmadım. Bir tek Aspirin alırım, bir de ayağım için mantar ilacı kullanmıştım, o kadar. Kalp, tansiyon, şeker yok çok şükür. 75 yaşındayım diye bunamak zorunda mıyım? Ben hazırım heyete çıkmaya. Kâfi ki bu iş bir an önce bitsin, Seyfi Bey’in vasiyeti yerine getirilsin.”

VASİYETİ

Seyfi Dursunoğlu, Üsküdar’daki konutunun ve banka hesabında yer alan tüm maddi birikiminin Çağdaş Ömrü Destekleme Derneği’ne verilmesini vasiyet etti. Sanatçı ayrıyeten konutundaki tüm şahsi eşyalarını yeğeni Güliz Buyrukbilen’e, kullandığı Land Rover marka cipi de yardımcısı Ümit Yazıcı’ya bıraktı.

Seyfi Dursunoğlu, karakteri Huysuz Virjin’le özdeşleşen tüm sahne kıyafetleri ve aksesuarları ise koruma edilip sergilenmesi için Türker İnanoğlu Vakfı’na emanet etti.

Oyver
[Toplam: 0 Average: 0]

By admin