Hartum, Sudan (CNN)Kalabalık Sudanlı protestocular, ülkenin güç paylaşım hükümeti içindeki sivil yönetime desteklerini dile getirmek için Perşembe günü sokaklara döküldü .Göstericiler başkent Hartum sokaklarında asker karşıtı sloganlar atarak ve bayraklar sallayarak yürüdüler. Reuters haber ajansının bildirdiğine göre, Perşembe günü diğer Sudan şehirlerinde de sivil yanlısı protestolar düzenlendi.

2019 Sudan ayaklanmasının düzenlenmesine yardımcı olan Sudan Profesyoneller Derneği, orduyu protesto eden göstericilerin Omdurman’daki parlamento kapılarında göz yaşartıcı gazla karşılandığını söyledi. Örgüt yaptığı açıklamada, göz yaşartıcı gazın “şiddeti kışkırtmak ve zorlamak için” olduğunu söyledi, ancak destekçilerini barışçıl kalmaya çağırdı.

İktidar teslim edilene kadar sokaklardan geri çekilme yok” dedi.

Askeri ve sivil gruplar, Doğu Afrika ülkesinde uzun süredir Cumhurbaşkanı Ömer El Beşir’in 2019’da devrilmesinden bu yana Egemen Konsey adı verilen huzursuz bir ittifakta güç paylaşıyor.

Sivil bir lider olan Mohamed Al Fekki CNN’e, sivil yanlısı protestocuların demokratik geçişin ve 2019 ayaklanmasından sonra kazanılan devrimin değerlerinin korunması çağrısında bulunduğunu söyledi.”Hepimiz demokratik bir geçişi desteklemek ve [halka] seçilmiş bir hükümeti teslim etmek için hareket ediyoruz” dedi.

Bir CNN Haber Kanalı muhabiri, askeri karargahın protestolardan kordon altına alındığını, ancak protestocular arasında çok az güvenlik gözlemlendiğini söyledi. Başkentteki Özgürlük Meydanı’na protestocuları taşıyan kamyonlar geldi. Reuters Haber ajansının bildirdiğine göre, protestocular lastikleri yakıp Sudan bayraklarını sallarken duman bulutları görülebiliyordu.

Oyver
[Toplam: 0 Average: 0]

By admin