Science dergisinde yayınlanan Minnesota Üniversitesi Tıp Fakültesi araştırmacıları, tansiyon ilaçlarının beyin üzerinde beklenmeyen bir etkisi olduğunu buldu.

Araştırma ekibi, kan basıncını tedavi etmek için kullanılan ilaçların, beynin doğal olarak ürettiği opioidlerin etkisini beklenmedik bir şekilde artırdığını keşfetti. Bu, belirli bir beyin devresinin işlevine ince ayar yapabilir ve ağrıyı tedavi etmek için kullanılan fentanil gibi opiyatların bağımlılık yapıcı özelliklerini ortadan kaldırabilir.

U of M’de nörobilim yardımcı doçenti olan Patrick Rothwell, “Bulgularımız, beyindeki opioid sinyalini koruyucu ve faydalı bir şekilde, çok düşük bir bağımlılık veya bağımlılık riski ile artırmak için yeni bir strateji önermektedir” dedi. Bağımlılık Üzerine Tıp Fakültesi ve Tıbbi Keşif Ekibi.

Çalışma, uzun süredir kan basıncını düzenlediği bilinen anjiyotensin dönüştürücü enzime (ACE) odaklandı. Bununla birlikte, ACE’nin beyindeki işlevi hakkında çok az şey bilinmektedir.

Çalışma bulgularına dayanarak Rothwell, kan basıncını kontrol etmek için kullanılan güvenli bir ilaç sınıfı olan ACE inhibitörleri hakkında daha fazla araştırma yapılmasını önerir. ACE inhibitörleri, beyin hastalıklarını tedavi etmek için yeniden tasarlanma potansiyeline sahiptir.

Bu araştırma, Minnesota’nın Keşif, Araştırma ve Yenilik Ekonomisi (MnDRIVE) girişimi ve Ulusal Uyuşturucu Suistimali Enstitüsü tarafından finanse edildi. Proje, Rothwell laboratuvarında çalışan bir MD/PhD adayı olan Brian Trieu tarafından yönetildi.

Eczacılık Fakültesi İlaç Tasarımı Merkezi’nden Dr. Swati More ile işbirliği içinde, Rothwell ve Üniversite araştırmacıları, beyin işlevi üzerindeki etkilerini optimize etmek için yeni ACE inhibitörleri oluşturuyorlar. Bu devam eden çaba, Akademik Klinik İşler Ofisi’nden bir Fakülte Araştırma Geliştirme Bursu tarafından desteklenmektedir.

Arama Terimleri

tansiyon ilaçları ve yan etkileri,
tansiyon ilaçları markaları,
tansiyon ilaçları damarları genişletir mi,
tansiyon ilaçları nabzı düşürürmü,
tansiyon ilacı ve aspirin,
tansiyon ilacı içmek,
tansiyon ilacı birakmak,
tansiyon ilaçları içerikleri,
tansiyon ilaçları ve çeşitleri,
tansiyon ilaçları yan etkileri,
tansiyon ve beyin,
tansiyon hapları,
tansiyon hapı bırakmak,

Kaynak : https://med.umn.edu/news-events/u-m-medical-school-researchers-find-blood-pressure-medications-impact-brain-function-0

Oyver
[Toplam: 0 Average: 0]

By admin