500g Kıyma veya karışık kuzu ve kıyma
1 çay kaşığı Limon kabuğu rendesi, organik
1 çay kaşığı Pul Kunduz
1 Rendelenmiş soğan
1 Sarımsak karanfil, biraz tuzla püre haline getirilir
1 yumurtalar)
3 yemek kaşığı galeta unu
3 dal/lar Nane, taze veya maydanoza göre
tuz ve biber
kızartmalık yağ 

HAZIRLIK.    Tüm malzemeleri iyice karıştırın ve tatların açılıp birleşmesi için buzdolabında yaklaşık bir saat dinlenmeye bırakın.

Daha sonra etli hamur, tahta çubukların (şiş kebap veya şiş şişlerin) etrafına kısımlar halinde ellerle bastırılır. Kıyma, kızartma sırasında kaçan yağ nedeniyle pratik olarak kendiliğinden çıktığı için çubukların ön işleme tabi tutulmasına gerek yoktur.

Bir tavayı biraz sıvı yağ ile ısıtın ve şişleri her taraftan yaklaşık 5 – 10 dakika çıtır çıtır ve kahverengi olana kadar kızartın. Yaz aylarında, şişler, metal şişlerle kömür ızgarada da harika bir şekilde hazırlanabilir.

Garnitür olarak pilav, salata ve beyaz peynir uygundur. Türkiye’de insanlar onunla yoğurt yemeyi ya da ara öğün olarak dilimlenmiş gözleme içinde (benim tariflerimde) pişmiş eti şişlere koymayı seviyor.

Acılığa gelince, bu miktarda pul biberli şişlerin gerçekten çok baharatlı olmadığını, ancak baharatlılığın damakta yavaş ve hoş bir şekilde geliştiğini eklemek isterim. Burada damak zevkinize göre değişiklik gösterebilir veya Türkiye’de yapmak istedikleri gibi son derece sıcak bir daldırma servis edebilirsiniz.  AFİYET OLSUN.

Oyver
[Toplam: 0 Average: 0]

By admin