Phoenix’teki Jinekolojik Onkoloji Derneği yıllık toplantısında sunulan yeni araştırmaya göre, bir yapay zeka (AI) modeli, geleneksel tedavilere zayıf yanıt veren hastalarda jinekolojik kanser tedavilerinin iyileştirilmesine yardımcı olabilir.
Houston’daki Texas Üniversitesi’ndeki MD Anderson Kanser Merkezi üyeleri, bir yapay zeka (AI) modelini eğitmek için patolojik olarak kanıtlanmış gelişmiş yüksek dereceli seröz yumurtalık kanseri olan 435 hastanın tedavi öncesi laparoskopik cerrahi videosunu (113 hareketsiz görüntü) kullandı.

Araştırmacılar, AI modelinin başarılı bir şekilde (yüzde 93 doğrulukla) tedaviye kalıcı yanıt veren hastaları, kalıcı olmayan yanıt veren hastalara karşı tespit ettiğini doğrulayabildiler. Tedaviye kadar küçük bir boşluk var. .

AI, geleneksel tedavilere kötü yanıt vermesi muhtemel hastaları belirleyebilir ve bu hastalar için terapötik stratejilerin tasarlanmasına yol açabilir. ”

“Doğu Pilot Çalışması, jinekolojik kanserli hastaları tedavi etmek için klinik yaklaşımımızı geliştirmek için yapay zeka ve makine öğrenimini nasıl kullanabileceğimizi gösteren cerrahi inovasyonda heyecan verici bir sınırdır.”

“Çalışmamızın önemli bir anlamı, AI modelinin geleneksel tedavilere kötü yanıt vermesi muhtemel hastaları tanımlayabilmesi, klinisyenlerin cerrahi planları ve hedefleri değiştirmesine ve bu hastalar için terapötik stratejiler tasarlamasına izin vermesidir.”,
.
Standart tedaviye mükemmel yanıt veren (en az 12 aylık progresyonsuz sağkalım olarak tanımlanan) hastalar ile tedaviye mükemmel yanıt veren (kötü yanıt olarak tanımlanan (progresyonsuz sağkalım olarak tanımlanan) hastalar arasındaki morfolojik paternlerdeki eğilimleri belirlemek için AI modelleri kullanıldı. ) altı aydan fazla değil).

Yumurtalık kanseri insidansı, belirtileri ve tedavisi
. Yumurtalık kanseri, kadınlarda en sık görülen sekizinci kanserdir ve özellikle yüksek dereceli seröz yumurtalık kanseri (HGSC), en kötü prognoza sahip olmasının yanı sıra, yumurtalık malignitelerinin yüzde 70’ini oluşturur.

Ülkemizde her gün 10 kadına yumurtalık kanseri teşhisi konuyor. Çoğu 45 ile 75 yaşları arasındadır, ancak bazı durumlarda daha genç kadınlar da bundan muzdariptir.

Ailede yumurtalık kanseri öyküsü (anne, kız kardeş, kız çocuğu) veya kişisel rahim, meme veya kolorektal kanser öyküsü olan kadınlar, jinekoloğunuzun belirlediği sıklık ve aralıklarla önleyici jinekolojik muayene yaptırmalıdır.

Yumurtalık kanseri tedavisi genellikle kanserin evresine ve hasta için risklerin değerlendirilmesine bağlı olarak kemoterapi ve ameliyatın bir kombinasyonunu içerir.

Erken evrelerde, yumurtalık kanseri genellikle semptomlara neden olmaz, ancak yaparsa, semptomlar genellikle fark edilemeyecek kadar hafiftir.

mide şişkinliği hissi
Anoreksiya ve istenmeyen kilo kaybı
Pelvik rahatsızlık ve/veya karın rahatsızlığı
ilişki sırasında rahatsızlık
Kabızlık, ishal ve/veya sık idrara çıkma ihtiyacı
. idrar yaparken rahatsızlık
vajinal kanama
Bununla birlikte, bu belirtilerden herhangi birini fark ederseniz, yumurtalık kanserini ekarte etmek veya güvenli bir teşhise ulaşmak için tıbbi testler için mümkün olan en kısa sürede jinekoloğunuza gidin ve uygun tedaviye başlayın.

 

yumurtalık kanseri,
yumurtalık kanseri evreleri,
yumurtalık kanserinin belirtileri,
yumurtalık kanseri tedavisi,
yumurtalık kanseri neden olur,
yumurtalık kanseri nedir,
yumurtalık kanseri 3.evre yaşam süresi,
yumurtalık kanseri ameliyatı,
yumurtalık kanseri bacak ağrısı,
yumurtalık kanseri belirtisi,
yumurtalık kanseri ameliyatı kaç saat sürer,
yumurtalık kanseri aşısı,
yumurtalık kanseri ameliyatı sonrası beslenme,
yumurtalık kanseri akıllı ilaç,
yumurtalık kanseri atlatanlar,
yumurtalık kanseri akciğer metastazı,
yumurtalık kanseri akıntı,
yumurtalık kanseri belirtileri kadınlar kulübü,
yumurtalık kanseri belirtileri nelerdir nasıl anlaşılır,
yumurtalık kanseri bitkisel tedavi,
yumurtalık kanseri belirtiler,
yumurtalık kanseri bakirelerde olur mu,
yumurtalık kanseri belirtileri ve tedavisi,
yumurtalık kanseri cinsel ilişki,
yumurtalık kanseri cinsel yolla bulaşır mı,
over kanseri cerrahisi,
yumurtalık kanseri çeşitleri,
yumurtalık kanseri kesin çözüm,
yumurtalık kanseri tümör çeşitleri,
yumurtalık kanserine bitkisel çözüm,
yumurtalık kanseri kan tahlilinde çıkar mı,
yumurtalık kanseri doktorsitesi,
yumurtalık kanseri doğal tedavi,
yumurtalık kanseri değerleri,
yumurtalık kanseri doktorları,

Oyver
[Toplam: 0 Average: 0]

By admin